Autodetailing

Autodetailing

Azteca.zgora.pl
lis 9 2016

autodetailing

Autodetailing to zestaw wielu czynności, które czasami określane są angielskim określeniem auto valeting. Jest to bardzo szczegółowy i rozbudowany proces, na który składa się czyszczenie, polerowanie i woskowanie wszelkiego rodzaju pojazdów. Nowy blask zyskuje jego lakier, wszystkie elementy zewnętrzne, ale też elementy wewnętrzne pojazdów. Osoby wykonujące autodetailing mają za zadanie poprawić walory estetyczne samochodu oraz zabezpieczyć go przed zabrudzeniami i uszkodzeniami na przyszłość. Nieraz po takich zabiegach pielęgnacyjnych samochody wyglądają lepiej niż nowe.

W warunkach polskich autodetailing jest czymś stosunkowo nowym jeszcze mało popularnym. Nie mówi się o nim zazwyczaj jak o normalnej czynności serwisowej, a osoby z niego korzystające są zazwyczaj fanami pięknych samochodów. Nie jest to sytuacja pożądana, ale z drugiej strony, jest ona w stanie sprawić, że nawet dwudziestoletnie samochody są oszałamiające i mają swoje historię do opowiedzenia. Można w ten sposób budzić zazdrość u innych i prezentować swój indywidualny charakter. Co ważne, indywidualny charakter ma nawet sam samochód, przez co każdy pojazd wymaga indywidualnej pielęgnacji. Nieraz przekształca się ona w wieloletnie hobby właściciela.

 

 

W autodetailingu najważniejsze jest zawsze odpowiednie mycie i czyszczenie samochodu. Są to odrębne, skomplikowane czynności. W czasie mycia usuwa się kurze, pyłki i drobne zabrudzenia ,w tym niezwykle niebezpieczne ptasie odchody. Czyszczenie z kolei to usuwanie zabrudzeń zespolonych z powłokami lakierniczymi. Są to wszystkie odbarwienia i oksydacje. Zazwyczaj trudno określić, czy potrzebne jest samo mycie, czy niezbędne będzie oczyszczanie. Wskazówką jest tutaj efekt po myciu. Jeśli lakier będzie w dotyku szorstki i nie będzie się go łatwo osuszało, w lakierze są niemal na pewno zanieczyszczenia głębokie.

Po oczyszczaniu niezbędne jest polerowanie. Co ważne, polerowanie w ujęciu profesjonalnym, a nie potocznym. Wygładzanie ścierkami czy polerowanie woskiem to nie polerowanie, które stosuje autodetailing. W autodetailingu dąży się do uzyskania idealnie gładkich powierzchni i do usunięcia wszelkiego rodzaju czynników, które wżarły się w lakier. Potrzebne są do tego specjalistyczne gąbki oraz specjalne pasty polerskie. Nakładanie preparatów ochronnych wykonuje się na sam koniec.

Udostępnij