Powłoka hydrofobowa

Co tak naprawdę znaczy termin hydrofibizacji?

Azteca.zgora.pl
lis 30 2016

Hydrofobizacja jest to proces nadawania powierzchniom albo też całym przestrzeniom strukturom wewnętrznym materiałów hydrofilowych własności hydrofobowych a więc takich gwarantujących odpychanie wody. Hydrofbizację przeprowadza się, by zapobiegać wnikaniu wody w głąb struktury materiałów. Miarą skuteczności jest zwilżalność tej powierzchni, która była zabezpieczona. Podłoża gorzej zabezpieczone łatwiej oraz szybciej będą wodę wchłaniać.

Hydrofibizacji poddaje się wiele materiałów:

- metale by nie dochodziło do korozji

- tkaniny, skóry, drewno by nie przenikała woda do wnętrz, które chronią

- beton, cegły by nie dochodziło do zawilgocenia budowli

- grunt by nie dochodziło do nasiąkania i rozmiękania także wysadzinowości

- szyby w samochodach, by w ten sposób doprowadzić do tego, że łatwiejsze będzie odprowadzanie wody i lepsza widoczność. Jako, że takie działanie ma poprawiać bezpieczeństwo jazdy okazuje się, że korzysta się z takiej opcji,coraz częściej i wspierana ona jest przez firmy ubezpieczeniowe.

Hydrofibizację przeprowadza się na wiele różnych sposobów. Są to m.in:

Malowanie a więc pokrywanie powierzchni specjalnymi farbami czy lakierami. Naklejanie na powierzchnie, które mają być chronione folii, która jest wykonana z tworzyw sztucznych hydrofobowych. Impregnacja polega na wprowadzeniu do powierzchniowej warstwy materiału albo całej struktury dodatkowych produktów, które mają odpowiadać za zabezpieczenie powierzchni. Można także doprowadzić do modyfikacji materiałów i ich powierzchni poprzez powierzchniowe topienie, szlifowanie, pasywowanie materiałów.

Wspominana hydrofobizacja szyb samochodowych w ostatnim czasie staje się ciekawym rozwiązaniem budzącym spore zainteresowanie. W ten sposób dochodzi do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak deszcz, śnieg czy różne zabrudzenia. Dzięki temu zastosowaniu powłoki ochronnej coraz więcej kierowców nie ma już problemów z jazdą w trakcie ciężkich warunków pogodowych. Dlatego wydaje się, że to całkiem sensowne rozwiązanie.

Udostępnij