Jak pozbyć się karaluchów w samochodzie i jak trzymać je z daleka?
Azteca.zgora.pl
Choć nierzadko mamy do czynienia z karaluchami w domu, niewiele osób spodziewa się, że zobaczy je w samochodzie. A jednak taka sytuacja zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać. Czy wiesz, jak pozbyć się karaluchów w samochodzie, gdy już zauważysz, że szkodniki przenikają do Twojej przestrzeni?
Po pierwsze, musisz je znaleźć. Następnie możesz dokładnie wyczyścić i odkurzyć miejsce, w którym się znajdują. Następnie musisz użyć preparatu zabijającego karaluchy, aby pozbyć się insektów i larw. Po zakończeniu można przeprowadzić gruntowne czyszczenie wnętrza za pomocą myjki parowej.
W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej sposobom zabijania karaluchów. Sprawdzamy również, w jaki sposób karaluchy dostały się do samochodu i pokazujemy, jak się ich pozbyć.
Spis treści show Dlaczego karaluchy są w samochodzie? Gdzie karaluchy chowają się w samochodzie? Jak pozbyć się karaluchów w samochodzie? 1. Znajdź karaluchy 2. Wyczyść samochód 3. Odkurz pojazd 4. Zastosować środek do zwalczania szkodników 5. Czyszczenie parą 6. Usuń zapachy Sposoby zapobiegania karaluchom w samochodzie 1. Zamknij okna 2. Sprawdź samochód 3. Utrzymuj go w czystości 4. Unikaj jedzenia i piciaDlaczego karaluchy są w samochodzie?
Karaluchy chcą być wszędzie tam, gdzie jest jedzenie, nawet jeśli oznacza to wnętrze Twojego samochodu. Szukają pożywienia, wody i schronienia. Jeśli uda im się znaleźć drogę do środka, Twój samochód stanie się dla nich domem. Otwarte okna ułatwiają im dostanie się do środka, ale będą też wypełzać przez szczeliny w drzwiach, otwory wentylacyjne, szyberdach i wszelkie uszkodzenia podwozia.
Jeśli zostawiasz otwarte okna samochodu, aby zaczerpnąć powietrza do kabiny, może Ci się wydawać, że jesteś bezpieczny, bo zaparkowałeś w garażu, ale to nieprawda. W garażach, zwłaszcza gdy są brudne i zagracone, pluskwy zakładają swoje siedliska. Pozostawiając otwarte okna samochodu, zachęcasz owady do wejścia do środka.
Gdzie karaluchy chowają się w samochodzie?
Gdzie mogą się ukrywać karaluchy? Zostaną wszędzie tam, gdzie jest pożywienie i schronienie, które zapewni im bezpieczeństwo. Wewnątrz samochodu są miejsca, w których naturalnie gromadzą się okruchy jedzenia, co czyni je dobrymi kryjówkami.
Można je znaleźć ukrywające się w siedzeniach lub pod nimi, ponieważ gromadzi się tam dużo jedzenia. Okruchy przesuwają się do niewielkiej przestrzeni między siedzeniem a jego oparciem, a następnie opadają na podłogę. W tych miejscach można również znaleźć mnóstwo śmieci, takich jak plastik, słomki i papier. Jeśli zostawisz w samochodzie poduszki lub koce, karaluchy chętnie skorzystają z tego schronienia.
Kryjówka musi być ciepła i ciemna. Dlatego uwielbiają przebywać pod dywanikami podłogowymi, w schowku na rękawiczki, w otworach wentylacyjnych ogrzewania i wewnątrz głośników stereo. Można je również spotkać ukrywające się w panelach drzwi samochodowych, gdzie mogą bez przeszkód składać jaja.
RELATED: Jak usunąć zapach skunksa z samochodu (na zewnątrz i wewnątrz)
Jak pozbyć się karaluchów w samochodzie?
1. Znajdź karaluchy
Nie możesz pozbyć się karaluchów, jeśli nie jesteś pewien, gdzie są. Najpierw musisz je znaleźć. Dokładnie sprawdź wnętrze pojazdu, aby znaleźć ślady obecności karaluchów.
Szukaj w miejscach, które opisaliśmy powyżej. Możesz znaleźć żywe lub martwe pluskwy, a ponadto możliwe jest zobaczenie ich odchodów, które wyglądają jak fusy z kawy.
2. Wyczyść pojazd
Z workiem na śmieci w ręku nadszedł czas, aby usunąć z samochodu wszystko, co do niego nie należy. Wyrzuć wszystkie resztki papieru, okruchy jedzenia i śmieci, które uda Ci się znaleźć.
Jeśli masz przedmioty, które muszą trafić do domu, np. koc, uważaj, aby nie przenieść do domu pluskiew lub larw. Wrzuć wszystko do prania i natychmiast wypierz, zanim uznasz, że jest czyste. Mogą się na nich znajdować jaja, których nie widzisz.
3. Odkurzanie samochodu
Po usunięciu wszystkich śmieci i przedmiotów, które do niego nie należą, nadszedł czas na dokładne odkurzenie wnętrza pojazdu. Chcesz pozbyć się wszystkich włosów, okruchów i mikroskopijnych zanieczyszczeń znajdujących się w samochodzie.
Jeśli możliwe jest łatwe wyjęcie siedzeń, możesz zapewnić głębsze sprzątanie. Użyj końcówek odkurzacza, aby dostać się do każdej możliwej szczeliny, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których znalazłeś karaluchy.
4. Użycie środków do zwalczania szkodników
W samochodzie można stosować różne środki owadobójcze, więc starannie wybierz, co będzie dla Ciebie najlepsze. Bomby na pluskwy i komercyjne spraye mogą wydawać się logicznym wyborem dla niektórych, ale jest też wiele naturalnych i organicznych rozwiązań do wyboru.
Bomby na pluskwy i inne produkty chemiczne działają szybko, ale mogą być również toksyczne i łatwopalne. Ich zawartość rozprzestrzenia się po całym samochodzie, pozostawiając osad, który wdychasz i z którym się stykasz. Jeśli musisz zastosować jedną z tych opcji, zalecamy pozostawienie samochodu na kilka dni.
Można również zakupić przynętę w żelu i umieścić ją w miejscach, w których występują problemy. Jest on bezpieczny dla zwierząt domowych i dzieci, co czyni go lepszym rozwiązaniem. Można także wybrać kwas borowy, ale jego użycie wymaga nieco więcej wysiłku. Będziesz musiał zmieszać kwas borowy z okruchami, aby karaluchy go zjadły.
RELATED: Jak pozbyć się mrówek z samochodu (4 proste kroki)
5. Czyszczenie parą
Po zastosowaniu przynęty i uznaniu, że sytuacja z karaluchami została rozwiązana, nadszedł czas na dokończenie czyszczenia. Prawdopodobnie nie będziesz chciał czyścić parą przez co najmniej kilka dni, aby upewnić się, że wszystkie karaluchy są ostatecznie martwe.
Czyszczenie parą jest niezbędne, jeśli zdecydowałeś się na użycie środków chemicznych, ale jest pomocne w każdej sytuacji. Dzięki czyszczeniu parowemu możesz za jednym zamachem pozbyć się resztek środków chemicznych i martwych szkodników. Nie zapominaj o znaczeniu czyszczenia parą również otworów wentylacyjnych w samochodzie.
Jeśli we wnętrzu samochodu znajdują się chrząszcze dywanowe, zmieszaj odrobinę octu z myjką parową, aby pozbyć się ich z wnętrza. Możesz także spryskać wnętrze wyciągiem z cedru.
6. Usuwanie zapachów
Robaki, a zwłaszcza karaluchy, mogą pozostawić po sobie nietypowy zapach we wnętrzu samochodu. Czyszczenie parą powinno usunąć część zapachu, ale nie należy na tym poprzestawać.
Z pomocą generatora ozonu możesz jeszcze bardziej zneutralizować wszelkie zapachy pozostawione w kabinie. Istnieją także inne rozwiązania w zakresie odświeżania samochodu, dlatego warto zrobić rozeznanie i skorzystać z tego, co najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Może się okazać, że domowe sposoby, takie jak fusy z kawy lub skórki cytrusów, lepiej się sprawdzą.
Sposoby zapobiegania karaluchom w samochodzie
1. Zamykaj okna
Karaluchy zawsze szukają zaproszenia, aby dostać się do Twojego samochodu. Jeśli zostawisz otwarte okna, gdy samochód jest zaparkowany, tylko ułatwisz ten proces malutkim szkodnikom.
Karaluchy potrafią wspinać się po stromych powierzchniach, a niektóre z nich potrafią latać. Aby się ich pozbyć, należy przez cały czas zamykać okna i drzwi. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli parkujesz w miejscu, gdzie jest dużo drzew lub gdzie może występować plaga karaluchów.
2. Sprawdzenie samochodu
Po wizycie w dziwnym miejscu rozejrzyj się po samochodzie. Zwróć szczególną uwagę na kryjówki, o których mówiliśmy wcześniej.
Karaluchy można łatwo wnieść do samochodu na bagażach, zakupach lub innych rzeczach. Przyjrzyj się dokładnie, zanim dojdzie do pełnej inwazji.
3. Utrzymuj czystość
Jeśli będziesz utrzymywać pojazd w czystości, karaluchy uznają wnętrze za mniej atrakcyjne. Co kilka tygodni powinieneś robić gruntowne porządki we wnętrzu.
Wyjmij dywaniki, odkurz wnętrze i pozbądź się wszelkich śmieci, które wpuściłeś do środka. W trakcie tego procesu należy również wynieść do środka wszystko, co nie powinno znajdować się w samochodzie.
4. Unikaj jedzenia i picia
Jeśli nie jesz ani nie pijesz w samochodzie, karaluchy nie mają się czym żywić. Choć podjęcie tego kroku może wydawać się trudne, jest o wiele łatwiejsze niż pozbycie się karaluchów.
Nie zapomnij powiedzieć o tym innym osobom, które wchodzą do samochodu. Są mile widziane, ale powinny również powstrzymać się od jedzenia i picia.