Karoseria

Jak zabezpieczyć karoserię przed uszkodzeniami - część pierwsza

Azteca.zgora.pl
lis 1 2016

Mamy wiele preparatów, które pomagają zabezpieczyć karoserię. Producenci zarzekają się, że ich produkty będą rzeczywiście doskonałe i mogą chronić auto skutecznie nawet przez kilka lat. Niektórzy myślą o pokryciu pojazdu folią. Jeśli lakier ma długo zachować świeżość musi być dobrze zabezpieczony. Pozwoli to nie tylko na utrzymywanie dobrego wyglądu karoserii. Zwiększy to również odporność na zabrudzenia.

najłatwiejszy sposób jak się wydaje to stosowanie wosku. Jeśli korzystamy z myjni bezdotykowej można nimi samodzielnie pokryć auto z pomocą specjalnego ciśnieniowego pistoletu. Efektywniejszym i trwalszym rozwiązaniem, ale zabierającym więcej czasu będzie samodzielne nakładanie produktu. Na rynku są dostępne środki w spreju albo też rozpuszczane w wodzie. Korzysta się z nich łatwo oraz szybko. Należy jednak pamiętać, że zapewniają dość krótkotrwałą ochronę i nie będą oczyszczać lakieru dogłębnie.

Dużego nakładu pracy wymagają środki woskujące oraz aplikowane ręcznie. Do tej metody potrzebne są również ściereczki najlepiej takie z mikrofibry, jedną z nich nakłada się wosk, a drugą poleruje karoserię. Można takżę użyć gąbki, ale specjalnie przeznaczonej właśnie do tego a nie takiej kuchennej. Zanim rozpocznie się nakładanie wosku warto będzie zastosować na lakierze inne środki. Tak zwany cleaner występując często pod postacią mleczka, umożliwia oczyszczenie nadwozia między innymi z resztek pasty poleskiej. Celanery różnią się tym jak będzie wyglądać poziom ścierania. Mogą ułatwiać wiązanie wosku z lakierem.

Politura a więc tak zwane glaze to kolejny produkt, który będzie można nakładać pod wosk. Jego zadaniem będzie ukrywanie drobnych uszkodzeń, nadawanie głębi koloru lakierowi. Same woski dzielą się na kilka różnych rodzajów. Syntetyczny zwany sealantem ma polimery, trwałość to nawet 6 miesięcy. Ma on właściwości hydrofobowe i będzie zabezpieczać przed promieniowaniem UV czy kwaśnym deszczem. Jeśli to wszystko zrobi się dobrze rzeczywiście uda się osiągnąć sukces, gdy chodzi o ochronę lakieru.

Udostępnij