Autodetailing

Solar Hybrid Concept Car by Ford

Azteca.zgora.pl
maj 13 2021

Hybrydowy samochód koncepcyjny Forda z napędem słonecznym

Amerykański koncern motoryzacyjny Ford jest znany z tego, że wyposaża swoje samochody w najnowsze technologie i ma pragmatyczne podejście do zdrowego ekosystemu. W dążeniu do tego samego, firma stworzyła nowy model, który będzie korzystać z energii słonecznej wraz z konwencjonalnym silnikiem mechanicznym, aby uzyskać zasilanie. Koncepcja ta nazywa się C-MAX Solar Energi i jest to samochód hybrydowy zasilany energią słoneczną, który wykorzystuje technologię śledzenia słońca. Ten słoneczny hybrydowy samochód koncepcyjny Forda został zaprezentowany na głównych wystawach samochodowych na całym świecie i został pochwalony przez koneserów motoryzacji, jak również media.

BMW

Nowy samochód koncepcyjny jest odnowiona wersja C-MAX plug-in hybrid samochód i będzie korzystać z energii słonecznej do ładowania swoich baterii. Producent samochodów wyposażył odświeżony model w panel słoneczny, który został zamontowany na dachu. Panel ten będzie wykorzystywał specjalne soczewki Fresnela, aby skoncentrować na nim promienie słoneczne, a następnie przekształcić ciepło w energię słoneczną, która będzie dalej wykorzystywana do ładowania opróżnionych akumulatorów. Oczekuje się, że panel słoneczny będzie gromadził ładunek o mocy około 8 kW w ciągu 4 godzin i prześle go do akumulatora litowo-jonowego. Całkowity zasięg tego samochodu koncepcyjnego mierzony jest na 1000 km przy pełnym obciążeniu paliwem i akumulatorem, z czego 35 km przypada na akumulator litowo-jonowy.

Samochód ten był również prezentowany na targach Consumer Electronic Show (CES) w Las Vegas. Firma współpracowała z Georgia Tech w planowaniu tej technologii i rozpocząć fazę testów samochodu hybrydowego. Auto eksperci uważają, że korzyści z takiego typu samochodu jest wiele i wyraźnie pokazuje podejście firmy do i przyjaznej dla środowiska przyszłości. Jednak spekuluje się, że samochód może być ładowany przez promienie słoneczne tylko podczas słonecznego dnia, a w innych czasach, funkcja plug-in będzie używany do ładowania baterii. Zgodnie z planami firmy, wkrótce rozpoczną się również testy tego samochodu w warunkach rzeczywistych.

Pokazany projekt hybrydowego samochodu solarnego to hatchback i żadne dalsze szczegóły nie zostały ujawnione przez firmę w jego specyfikacji. Elegancko wyglądający samochód ma stylowy przód i tył, a jego czarny matowy dach solarny dodatkowo podkreśla ogólny wygląd. Inne firmy, takie jak Toyota i BMW, również pracują nad podobnymi projektami, pokazując w ten sposób swoje pedantyczne podejście do przyszłości motoryzacji. Przewiduje się, że w nadchodzących latach drogi zostaną zdominowane przez różnorodne, technicznie udoskonalone samochody, które będą stanowiły wspaniałe widowisko dla fanatyków motoryzacji z całego świata.

Udostępnij