Powłoka hydrofobowa - charakterystyka
Azteca.zgora.pl
Gdy analizujemy nowe samochody, które pojawiają się na rynku, z pewnością nie możemy nie dostrzec tego, że ich zdecydowana większość charakteryzuje się tym, że ich przednia szyba została fabrycznie pokryta tak zwaną powłoką hydrofobową. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami nieco starszego pojazdu i nie mamy tyle szczęścia, wcale nie oznacza to, że mamy powody do niezadowolenia, zabieg hydrofobizacji może zostać bowiem przeprowadzony przez nas samodzielnie.
Powłoka hydrofobowa jest rozwiązaniem, które można zastosować w odniesieniu do każdej z szyb, choć nie da się ukryć, że wykorzystana w odniesieniu do szyby przedniej przynosi najlepsze rezultaty. Gdybyśmy chcieli wyjaśnić, jakie czynniki wpływają na zainteresowanie nią, najlepsze okazałoby się porównanie powłoki hydrofobowej do swego rodzaju niewidzialnej wycieraczki. Zabieg hydrofobizacji jest więc nieoceniony wówczas, gdy chcemy, aby szyba samochodowa gwarantowała nam lepszą widoczność, pozwala on bowiem na błyskawiczne łączenie się kropelek deszczu w większe krople, które mogą błyskawicznie oderwać się od szyby. Prowadzi to nie tylko do wolniejszego zużywania się wycieraczek, ale i do niższego poziomu zużycia płynu do spryskiwaczy.
Nie bez znaczenia jest i to, że szyba brudzi się znacznie wolniej niż ma to miejsce w innych okolicznościach, a jeśli nawet pojawią się zabrudzenia, poradzenie sobie z nimi nie jawi się wcale jako zadanie szczególnie skomplikowane. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie wolne od wad, choć bowiem daje spektakularne rezultaty, te przestają być widoczne, gdy temperatura spada i wynosi mniej niż pięć stopni Celsjusza. Jeśli decydujemy się na samodzielne stworzenie powłoki hydrofobowej, podczas zakupu preparatu powinniśmy przywiązywać dużą wagę do tego, na ile znana jest marka, z której korzystamy. Dużo na jego temat może nam też powiedzieć cena, naprawdę dobry preparat to bowiem wydatek wynoszący nawet kilkaset złotych. Powłoka najczęściej utrzymuje się przez rok albo do momentu, w którym nasz samochód przejedzie 20 tysięcy kilometrów od momentu jej nałożenia. Nie wolno tez zapominać o tym, że mamy do czynienia z substancją silnie toksyczna, można więc nakładać ją jedynie na zewnętrzną stronę szyby.