Karoseria

Plusy i minusy glinek oraz past polerskich

Azteca.zgora.pl
wrz 6 2017

Polerowanie lakieru

Glinka oraz pasta polerska to dwa środki ścierne, które mają szerokie i istotne zastosowanie w pielęgnacji karoserii i lakieru. Mimo że działanie obu polega na ścieraniu powierzchni lakieru, nie służą one do tego samego. Glinki ratują w przypadku beznadziejnych plam, z kolei z pomocą pasty polerskiej można odświeżyć wygląd całego pojazdu.

Do czego używa się pasty polerskiej?

Pasty znajdują swoje zastosowanie w odświeżaniu wyglądu całego pojazdu. Zwykle używa się ich do delikatnego zdzierania matowej warstwy lakieru, która pod wpływem oksydacji straciła blask. Spod spodu wyłania się błyszczący lakier, cieszący oko jak nowy. Do sprawnego przeprowadzenia całej operacji niezbędna jest maszyna polerska, pady oraz pasty o różnej ścieralności. Użycie pasty dobrej jakości gwarantuje też usunięcie lub spłycenie rys na lakierze.

Pasta – plusy i minusy

Aby osiągnąć optymalne efekty przy użyciu pasty polerskiej, trzeba mieć nie tylko specjalną maszynę (koszt od 170 złotych), ale też nieco wprawy. Nieumiejętne ścieranie lakieru może zakończyć się głębokimi rysami, na przykład w wyniku dostania się ziarenka piasku pod pad maszyny polerskiej. Także niewłaściwy dobór pasty, a szczególnie niska jakość, przekładają się na uszkodzenia lakieru. Prawidłowo wykonana korekta lakieru ma jednak trudny do przecenienia plus – przywraca świeżość i blask karoserii, które bez ponownego lakierowania znów wygląda jak nowa.

Pielęgnacja karoserii

Glinka do usuwania plam

Konsystencja glinki przypomina nieco plastelinę. Z jej pomocą usuwa się mocno wżarte w lakier plany – ścierając powierzchnię. Aby to zrobić, należy wybrać glinkę o odpowiedniej grubości i oderwać od niej poręczny kawałek.

Plusy i minusy glinek

Glinki polerskie potrzebują lubrykacji – pomiędzy glinkę, a powierzchnię lakieru trzeba nałożyć warstwę specjalnego środka, lub przynajmniej wody z szamponem. Polerowanie glinką jest też dosyć czasochłonne. Nie zmienia to faktu, że glinka jest stosunkowo niedrogim sposobem na usunięcie plam, które wydawały się absolutnie nie do zwalczenia – ze smoły, kleju, żywicy.

Udostępnij