Powłoka hydrofobowa

Problem zaparowanych szyb w samochodzie

Azteca.zgora.pl
lis 25 2016

Nikt nie lubi zimy, bo dostarcza nam masy dodatkowych obowiązków, które są dla nas wyjątkowo uciążliwe. Walka ze śniegiem i lodem to jedno, ale w samochodzie pojawia się też problem zaparowanych szyb. Można sobie na szczęście z nim dosyć łatwo poradzić.

Przyczyny parowania szyb

Najczęściej powodem parowania szyb jest niesprawna klimatyzacja lub wentylacja samochodu oraz problemy z systemami ogrzewania szyb. Normalnym jest, że trzeba wyjść z domu kilka minut wcześniej, by doprowadzić samochód do stanu odpowiedniej używalności w takich warunkach, chociażby poprzez wcześniejsze włączenie silnika. Nie można ruszać z parą wodną w postaci szronu na szybach, a zaparowanie okien, zwłaszcza szyby przedniej, to nie tylko ryzyko kolizji, ale także groźba mandatu.

Drugi powód to wilgoć w aucie, chociażby ze znajdującego się na ubraniu śniegu. Wilgoć może dostawać się do samochodu poprzez zużyte uszczelki pojazdu oraz nawet w wyniku wydychania wilgotnego powietrza przez pasażerów samochodu. Woda może gromadzić się we wszystkim od tapicerki po dywaniki. Całkowicie się przed nią nie ustrzeżemy, ale jej ilość można dość skutecznie minimalizować.

Warto też wspomnieć o nieprawidłowej obsłudze nawiewów. Powietrze nie powinno krążyć wewnątrz samochodu, kiedy istnieje ryzyko zaparowania szyb.

Zapobieganie zaparowaniu

Na początek trzeba wyłączyć wewnętrzny obieg powietrza w samochodzie. Pomaga klimatyzacja oraz nawiew na szyby. Trzeba zastosować dość wysokie ciepło, zwłaszcza na początku, chyba że klimatyzacja jest automatyczna, wtedy poradzi sobie sama. Jeśli w samochodzie są welurowe dywaniki, wymieniamy je przed zimą na gumowe. Jeśli mamy taką możliwość i samochód zostaje w ciepłym miejscu, uchylamy na noc lekko szybę.

Powłoka ochronna

Jeśli wszystkie powyższe techniki zawodzą lub uważamy je za zbyt powolne, możemy zastosować specjalne powłoki hydrofobowe. Wystarczy nałożyć na szybę odrobinę specjalnych preparatów, w warsztatach detailingu lub nawet samodzielnie, które są w stanie sprawić, że woda nie będzie przywierała do pokrytych nimi powierzchni. Nie jest to rozwiązanie drogie, a jako jedyne zapewnia nam idealne warunki do jazdy zaraz po wejściu do samochodu i nie jest zależne od innych elementów pojazdu. Więcej na: http://www.fireballpoland.pl/produkty/kategoria/powloki-ceramiczne/

Udostępnij