Autodetailing

Pielęgnacja auta a najczęściej popełniane błędy

Azteca.zgora.pl
maj 13 2017

Dobór preparatów samochodowych

Jeśli lubisz dbać o swój samochód, to musisz wiedzieć, jak robić to z głową, aby nie przynieść mu szkód.

Pozornie czyszczenie samochodu to łatwa sprawa – jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wielu już przekonało się, że nieodpowiednie czyszczenie może uszkodzić karoserię. Warto zapoznać się z podpowiedziami, dotyczącymi tego, jak pielęgnować samochód, aby nie przynieść mu szkód.

Używanie domowych środków czyszczących jest wykluczone. Są one stworzone dla pielęgnacji urządzeń domowych, ale nie przynoszą korzyści w przypadku czyszczenia samochodu. Użycie zamiast szamponu samochodowego tradycyjnego płynu do mycia naczyń sprawi, że lakier stanie się matowy. Niektórzy do pielęgnacji tapicerki i kierownicy stosują krem do rąk – to błąd, bo przez to skóra się odbarwia i szybciej się ściera. Używanie płynu do mycia kominków i grilla pomoże zwalczyć brzydki, brudny nalot na aluminiowych felgach, ale jednocześnie usunie lakier.

Gąbka

Pielęgnowanie samochodu gąbką – powszechnie uznawane za dobry sposób, tak naprawdę nim nie jest. Nawet jeśli do mycia stosuje się miękką gąbkę, to może ona porysować karoserię. To dlatego, że w jej porach znajdują się cząsteczki piasku, odpowiadające za zarysowania. Dobrym pomysłem jest natomiast stosowanie ręcznika z mikrofibry, bo z niego wypłukują się zanieczyszczenia. Bezpieczne podejście do czyszczenia samochodu wiąże się z przygotowaniami. Najpierw trzeba dokładnie spłukać cały samochód, a następnie nalać czystej wody do dwóch wiader. Do jednego należy dolać szamponu samochodowego, a drugie ma służyć do płukania ręcznika z mikrofibry.

Czym myć samochód

Myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa wymaga uwagi. Służy do bezdotykowego mycia i jest bezpieczna, jeśli użytkownik stosuje się do zasad. Musi być umieszczona w odległości 10-15 cm od karoserii. Jeśli lancę przyłoży się za blisko, to ciśnienie wody zadziała negatywnie. Podobnie w przypadku mycia kół – ciśnienie może uszkodzić czujnik ABS. Zbyt bliskie trzymanie lancy może też oderwać emblematy.

Karoseria

Karoserii nie wyciera się na sucho. Nawet jeśli wydaje się, że samochód jest czysty, to może na nim osiąść warstwa kurzu. Nie wolno go ścierać na sucho, bo spowoduje to zarysowanie lakieru, a następnie zmatowienie. Kurz najlepiej jest usunąć w myjni.

Na rozgrzaną karoserię nie należy nakładać żadnych substancji (wosku, szamponu, środka na owady), ponieważ zaschną one na powierzchni, a ich usuwanie będzie bardzo trudne. Mogą pozostawić plamy.

Ptasie odchody negatywnie działają na karoserię. Takie zanieczyszczenia trzeba od razu usuwać, aby nie zagroziły odbarwieniami lakieru.

Udostępnij