Karoseria

Powłoki hydrofobowe - zastosowanie

Azteca.zgora.pl
lis 15 2016

Powłoka hydrofobowa może być chyba najtrafniej scharakteryzowana jako warstwa specjalnego preparatu, którego najważniejsze zadanie polega na odpychaniu wody, płynów oraz brudu. Gdy analizujemy parametry wykorzystywane do jej określania, jednym z najbardziej istotnych okazuje się kąt zwilżania wody na powierzchni. Tworzy go powierzchnia oraz płaszczyzna styczna do powierzchni danej cieczy i im jest on wyższy, tym lepiej woda jest odpychana przez daną powłokę.

Gdybyśmy więc mieli do czynienia z powierzchnią zwilżania tworzącą kąt 180 stopni, pojawiająca się na niej woda tworzyłaby idealną kulę. Oczywiście, z taką sytuacją nie mamy jeszcze do czynienia, możemy już jednak cieszyć się powłokami, których kąt zwilżania wynosi więcej niż 150 stopni. Oczywiście, charakterystyczne dla wspomnianych powłok jest również to, że mogą one pochwalić się szerokim wachlarzem zastosowań. Jej najważniejszym zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem wody, za jej pomocą można więc z powodzeniem impregnować buty oraz chronić różne powierzchnie przed zaciekami. Ponieważ woda na powłoce nie może się zatrzymywać, może być ona wykorzystywana również do tego, aby chronić pokryte nią elementy przed oblodzeniem. Ograniczenie kontaktu z wodą wydaje się jednak nieocenione również wtedy, gdy chcemy walczyć z korozją i zastanawiamy się nad tym, jak robić to maksymalnie efektywnie. Okazuje się jednak, że woda nie jest wcale jedynym płynem, z którym możemy sobie radzić w ten sposób.

Dla powłoki hydrofobowej charakterystyczne jest również to, że nie przylega do niej błoto. Wszystko to sprawia, że powłoki hydrofobowe coraz powszechniej znajdują zastosowanie w motoryzacji, gdzie stanowią skuteczna ochronę dla szyb. Tu jednak należy zwrócić uwagę na to, że nie każdy preparat może pełnić akurat tę funkcję, oczekuje się bowiem od niego, że będzie on w stu procentach bezbarwny. Powłoka hydrofobowa pełni swoją funkcję przede wszystkim wówczas, gdy jest poddawana zabiegom pielęgnacyjnym. Warto więc pamiętać o tym, aby czyścić ją wyłącznie przy użyciu wody zwłaszcza, że woda pod niewielkim ciśnieniem może z niej usunąć każdy brud.

Udostępnij